Centrum usług turystycznych Voyager pn - pt 9.00-16:30 784 571 515

Podlasie - szlakiem trzech kultur

14.08.2021
Autokar/bus
Więcej informacji o tej wycieczce? Sprawdź
450,00 zł / os. 'za os.'
Zarezerwuj miejsce

Dzień I
Wyjazd z umowionego miejsca, Przejazd do Białegostoku. Spotkanie z przewodnikiem. Rozpoczynamy zwiedzanie miasta. Białystok powstał jako prywatne miasto. Nabrał kształtu w XVIII w. za sprawa hetmana Jana Klemensa Branickiego, znanego z wykwintnego smaku i wystawnych balów oraz przyjęć. W centrum miasta podziwiać można jego barokowy pałac i otaczające budynek ogrody. Miasto zmieniła XIX-wieczna rewolucja przemysłowa, która uczyniła z Białegostoku „Manchester Północy”. Przy ul. Warszawskiej i Lipowej wyrosły pałacyki fabrykantów. Na początku XX w. Ludwik Zamenhof, wywodzący z Białegostoku twórca esperanto, nazywał swoje miasto istną „wieżą Babel”. Mieszały się tu różne języki żyjących razem narodów, nakładały na siebie odmienne zwyczaje i religie. Chociaż dzisiaj pozostałe pamiątki po Zamenhofie i jego rodakach – białostockich Żydach – można zobaczyć w ciągu kilku godzin, to jednak Białystok nie stracił tak wiele ze swojej różnorodności. W trakcie zwiedzania poza Pałacem Branickich i ogrodami zobaczymy także m. in.: Muzeum Medycyny, kościół farny, ratusz, rynek, cerkiew Św. Mikołaja.

Następnie przejazd przez Krynki (XVIII - wieczny układ urbanistyczny z sześciobocznym rynkiem, dawna synagoga z ok. 1850 r., ruiny Wielkiej Synagogi z 1756 r., cerkiew pw. Narodzenia NMP).

Przejazd do Kruszynian – wsi, którą w roku 1679 otrzymał pułkownik Samuel Murza Krzeczowski i jego podkomendni na mocy przywileju wydanego w Grodnie przez króla Jana III Sobieskiego. Zachowane do naszych dni tatarskie zabytki oraz powstające tu gospodarstwa agroturystyczne przyczyniają się do propagowania kultury Orientu. W Kruszynianach zobaczymy charakterystyczny układ przestrzenny zwany "ulicówką" oraz zwiedzimy meczet i Mizar (cmentarz muzułmański). Przyjazd do Hotelu *** Zakwaterowanie, obiadokolacja.

Dzień II 
Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Śupraśla. Supraśl – uzdrowisko z monastyrem w tle… Na wjeździe do miasteczka już z daleka widać dostojne mury obronnej cerkwi pw. Zwiastowania NMP. W 1503 r. bazylianie rozpoczęli tu budowę cerkwi o niezwykłej architekturze, łączącej styl bizantyjski i zachodnioeuropejski gotyk. Cerkiew zburzono w czasie wojny, ale fragmenty pięknych malowideł zachowały się i są obecnie atrakcją.

Zwiedzanie Muzeum Ikon. Zajmuje ono północną część siedemnastowiecznego Pałacu Archimandrytów w odbudowanym monastyrze. Zgromadzono tu blisko pól tysiąca ikon. Muzeum robi wrażenie niekonwencjonalną scenografią, nawiązującą do klimatu monastyru, oświetlonego świecami, a przy tym pełne jest nowoczesnych rozwiązań multimedialnych. Poza zespołem klasztornym Bazylianów oraz Muzeum Ikon zobaczymy m.in. cerkiew prawosławna św. Jana Teologa, Pałac Buchholtzów, kościół katolicki Św. Trójcy.            

Wyjazd w drogę powrotną. 

Ubezpieczenie, przejazd autokarem, bilety wstępu według programu, nocleg w *** pokoje 2-3 os, wyżywienie według programu.
 

biuro@wycieczki-voyager.pl
784 571 515